15.08.2013

052.Norwegia na mojej mapie marzeń!

Witam w kolejnej notce! :)
Dzisiaj chciałam opowiedzieć Wam o Norwegii, która jest na mojej mapie marzeń.
Chciałabym w przyszłości tam pojechać, ten kraj fascynuje mnie krajobrazami, spokojem i swą naturą.
Byłam dwa lata temu w Danii (niedaleko Norwegii), jest to deszczowy kraj, ale naprawdę ciekawy. Zupełnie co innego niż w ciepłych krajach! Ogromna plaża, po której jeżdżą auta, morze po którym również można przejechać w czasie odpływu. Ogromna ilość koni, nawet nawiązałam kontakt z jednym z nich :) Oryginalne pomysły, jak tworzenie świeczek od początku do końca według własnego pomysłu! Spędziliśmy w fabryce świeczek kilka dni! :) Ciekawe miasta do zwiedzenia. Naprawdę zupełnie inny, interesujący kraj!
Myślę, że Norwegia jest nieco podobna do Danii. A więc jest podzielona na 5 regionów: 
Østlandet, Sørlandet, Vestlandet, Trøndelag, Nord-Norge.

Østlandet 
Pagórkowate ukształtowanie regionu, są tutaj liczne znaleziska archeologiczne, kurhany i ryty naskalne. Mieszkali tutaj wikingowie. Północ regionu jest z kolei bardziej górzysta i porośnięta lasami. Leży tam największe norweskie jezioro Mjøsa (zdj. 4). Region Østlandet obejmuje też kilka tzw. wielkich dolin. Najbardziej okazała z nich to dolina Gudbrandsdalen (zdj. 3).
Sørlandet
To najmniejszy ze wszystkich regionów. Obejmuje skrajnie południową część kraju. Jest to ulubione miejsce Norwegów. Urokliwe porty zachęcają do uprawiania żeglarstwa, a liczne restauracje kuszą rybnymi przysmakami. Wnętrze regionu jest nieco bardziej górzyste, choć daleko mu do wysokich gór na północy kraju.Vestlandet
 Region Vestlandet obejmuje zachodnie wybrzeże Norwegii. Większość norweskich fiordów leży właśnie tutaj - w tym najbardziej spektakularne, jak Sognefjord (zdj. 4) czy Geirangerfjord (zdj. 5). Stolicą tej krainy jest Bergen (zdj. 2). Vestlandet to kraina gór, górskich płaskowyżów i lodowców. Tu znajduje się Jostedalsbreen (zdj.6) (487 km2) - największy lodowiec na kontynencie europejskim.


Trøndelag
To obszar położony w środkowej części kraju, wokół miasta Trondheim (zdj. 1). Korzystne ukształtowanie terenu i szeroki nabrzeżny pas urodzajnych ziem sprawiły, że region od dawna był wykorzystywany rolniczo. Chłopi z Trøndelagu należeli do najzamożniejszych w kraju. Rozłożyły się tu liczne farmy z charakterystycznymi dla Norwegii budynkami mieszkalnymi w kolorze białym i gospodarczymi w kolorze czerwonym.
Nord-Norge
Większość tego regionu leży za kołem polarnym. Pod względem ukształtowania powierzchni nie różni się zbytnio od reszty kraju – tu też dominują góry. Dzięki wpływowi ciepłego Prądu Zatokowego, nie jest to jednak kraina skuta lodem. Przybyszów zachwyca surowe piękno przyrody w Północnej Norwegii. Zimą szczęśliwcom uda się być może zobaczyć aurora borealis – zorzę polarną. Lato to z kolei czas „białych nocy” i szybkiego rozkwitu skąpej roślinności. Północna Norwegia jest także ojczyzną Saamów, rdzennych mieszkańców tych ziem.
To wszystko jest przecudowne <3
Źródło tekstowe: http://norwegofil.pl/ 


Chcielibyście pojechać do Norwegii?6 komentarzy:

 1. Kocham Norwegie <33 Moim marzeniem jest tak pojechać :))
  Śliczne zdjęcia :)
  Pozdrawiam serdecznie ! :)
  zapraszam do mnie ! :)
  my-world-is-dziwny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia! A góry... Marzę, żeby w końcu się tam wybrać. Takie cudowne miejsca.

  Obserwujemy? http://takimamkaprys.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. chciałbym tam pojechać, pięknie <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog:) Obserwujemy? Ja już.

  http://freshisyummy.blogspot.com/2013/08/roar.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeej, jak tam pięknie ;)
  Zawsze chciałam zwiedzić Norwegię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tez pojechałbym z chęcią do tego kraju. Widoki swoją droga- druga rzecz która mi sie podoba to ludzie i życie w zgodzie z natura (architektura). Man-in-vogue.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde dobre słowo :)
Cenię Wasze opinie. Są często miłą motywacją.
Pozostawione linki blogów staram się odwiedzać :)

~Olivia~